کم اهمیت اما پر هزینه!

کم اهمیت اما پر هزینه!

جام جهانی فوتبال فقط یک فستیوال ساده ورزشی نیست بلکه سرشار از پدیده های معنادار و تاثیر گذار است. از روانشناسی سیاسی گرفته تا آثار متعدد جغرافیایی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی ایدئولوژیک در آن جریان دارد، لذا این جریان بزرگ ورزشی برای همه ملت ها و دولت ها پیام دارد و هر دوره هم با دوره های قبل بسیار متفاوت است‌.

از "بی شناسنامه" خواندن منتقدان تا "چوپان" قلمداد کردن مردم

از "بی شناسنامه" خواندن منتقدان تا "چوپان" قلمداد کردن مردم

متاسفانه شاهد هستیم که موج انتقادات و تخریب های دولتمردان از ...

«بقای خروج‌پذیر» در مقابل «خروج بازگشت‌پذیر»

«بقای خروج‌پذیر» در مقابل «خروج بازگشت‌پذیر»

یک کارشناس امور راهبردی با اشاره به خروج آمریکا از برجام، ...

سایر عناوین مهم

دکتر فرهاد مقدم راد / عضو هیات مدیره نظام مهندسی استان تهران

سمت و سوی قیمت مسکن

دکتر فرهاد مقدم راد / عضو هیات مدیره نظام مهندسی استان تهران

شایان دنیادیده/خبرنگار

"لیبیزاسیون" کردن ایران؛ انتقام سخت آمریکا از انقلاب اسلامی

آمریکا به وسیله عوامل خود در داخل کشور و ایجاد ناآرامی در مناطق مختلف به دنبال پیاده سازی سیاست تغییر رژیم در ایران است که نتیجه آن چیزی جز تجزیه نیست؛ اتفاقی که در قبال کشوری مانند لیبی رخ داد، مهر تاییدی بر این موضوع است.

احمد بروایه/

پشت پرده تلاش برای ترور نخست وزیر اتیوپی

صبح روز شنبه 23 ژوئن، نخست وزیر اتیوپی آقای آبی احمد، هدف تروری نافرجام قرار گرفت. احمد بروایه کارشناس ارشد امور آفریقا در این یادداشت به بررسی ابعاد این مساله پرداخته است.

**دکتر رضا واعظی

چین کجای ماجرای "سنتوزا" است؟

نشست مشترک دونالد ترامپ و کیم جونگ اون بدون هیچ حرف و حدیث و حاشیه اضافه در جزیره دزدان دریایی به انجام رسید و دو طرف خوشحال و راضی توافقاتشان را به امضا رساندند اما باید دید ورای صورت های خندان مردان تندخو و ماجراجوی این داستان چه کسی قرار داشته که توانسته افسار آرامش این دیدار را در دست بگیرد.

علی جمشیدی

هم غزه هم ایران

وقتی که دستت خالی باشد و لوله تفنگ دشمن بالای سرت، آنگاه تمام ذهنت را جمع و جور می‌کنی به منظور پیدا کردن راه جدیدی برای مبارزه. مثل حالا، که اسباب‌بازی کودکان هم شده ابزار مبارزه. بادبادک‌هایی آتش‌زا که حالا رسانه‌های غربی و عربی مانند الشرق‌الاوسط سعودی هم روی آنها گزارش می‌نویسند. بادبادک‌هایی که با تنها 3 دلار هزینه، بالا می‌روند و زمانی که فرود می‌آیند معلوم نیست کدام مکان در زمین‌های تحت تسلط صهیونیست‌ها را به آتش بکشند.

دکتر صالح اسکندری

بن بست شکنی مشاور بین‌الملل رهبر معظم انقلاب در ماجرای خروج آمریکا از برجام

کارشناس مسائل سیاسی به پروپاگاندای غیرکارشناسی برخی رسانه‌ها درباره سخنان اخیر راهبردی ولایتی در آسیب شناسی تجربه برجام و تبیین مواضع مقام معظم رهبری واکنش نشان داد.

علی درخشان- روزنامه نگار

دیگر حفظ "برجام" با هیچ مدلی امکان پذیر نخواهد بود

دولت این روزها بسیار در تلاش است تا با کمرنگ جلوه دادن نقش آمریکا در برجام، فضایی طراحی کند که در آن اروپایی‌ها بازیگران اصلی برجام شناخته شوند تا بتواند با تکیه به حضور کامل سه عضو اروپایی توافقنامه هسته‌ای، بر ادامه برجام بدون آمریکا بیش از پیش پافشاری کند.

خبرنگار-شایان دنیادیده

وظایف جوانان در تحقق آرمان های اصلی انقلاب اسلامی

جوانان با توانایی بالا و اندیشه پویای خود نقش به سزایی در تحقق آرمان های انقلاب اسلامی دارند.

**علی نجفی توانا

احتمال سرقت سازمان یافته از دفتر لاهه وجود دارد

با انتشار خبر سرقت اسناد محرمانه طبقه بندی شده حقوقی ایران در دفتر منابع حقوقی کشورمان در لاهه، علی نجفی توانا، کارشناس مسائل حقوق بین الملل ضمن اشاره به احتمال سازمان یافته بودن این ربایش، اعلام کرد: احتمال تضعیف موقعیت ایران در دعوای حقوقی مطرح شده در لاهه علیه توقیف اموال کشورمان در آمریکا تقویت می شود.

بیروت نشان داد پایتخت مقاومت است

قدرشناسی مردم لبنان، پاداش بزرگ حزب الله

پیروزی خیره کننده محور مقاومت در انتخابات پارلمانی لبنان، ضمن آن که نشان داد حزب الله تنها حامی مردم لبنان در مقابل تروریست های تکفیری و مداخله جویی های عربستان و رژیم صهیونیستی است به نوعی پاداش مردم این کشور به تلاش های این محور نیز بود.

پس از پنج سال تعویق برگزار شد

لبنان چشم به راه انتخابات سرنوشت

پس از پنج سال تعویق در برگزاری انتخابات در لبنان، مردم این کشور امروز صبح به پای صندوق های رای رفتند. این انتخابات در حالی برگزار می شود که هم نظام انتخاباتی این کشور تغییر کرده و هم تحولات منطقه ای در چند سال گذشته تاثیرات عمیقی بر ساختار سیاسی این کشور داشته است.

علی خضریان

ما چقدر در مشکلات اقتصادی کشور مقصریم

قائم مقام مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان نوشت:در برهه‌هایی کشور دست مدیران گوناگون در عرصه اقتصادی بوده است که بعضا بدون سواد آکادمیک و با مدرک دیپلم بودند که بعدها به سمت گرفتن مدرک دکتری در حوزه اقتصاد رفتند و فکر می‌کردند می‌توانند مشکلات اقتصادی را از طریق مطالعات تئوریک برطرف کنند و اتفاقا رفتند دکتری گرفتند، ولی مشکلات اقتصادی همچنان پابرجاست.

عملیاتی شدن طرح بولتون برای خروج آمریکا از توافق هسته ای

در حالی که ترامپ طرح خود برای خروج احتمالی از توافق هسته ای با ایران علنی کرده است می ‌توان برخی از تحولات سیاسی منطقه را در راستای افزایش تنش آمریکا برای مقابله با ایران و هم‌پیمانان آن تحلیل کرد. مرتبط دانستن برخی اقدامات اتخاذ شده از سوی عربستان و اسرائیل و برخی از وابستگان آنها به تصمیم ترامپ در جهت فشار بر تهران برای توافقی جدید که جهت محدود کردن برنامه موشک‌های بالستیک و بازرسی از پایگاه‌های نظامی این کشور است، بعید نیست.

شبح کودتا در آسمان ریاض

صداهای شلیک سنگین گلوله در اطراف کاخ سلطنتی ریاض شب گذشته خواب را از چشم اهالی منطقه الخزامی ربود و ساعت ها موجبات تعجب و سردرگمی مردم را فراهم آورد.

*دکتر حسن عابدینی

نتیجه استقامت مقاومت، پیروزی برمحورشرارت

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا اعتراف کرد ، امریکا طی17 سال گذشته در غرب اسیا افزون بر 7 تریلیون دلار از جیب مالیات دهندگان برای مقابله با مقاومت هزینه کرده اما هیچ دستاوری نداشته است.

حمیده سعیدمحمدی

تسریع نابودی رژیم صهیونیستی با حمله به سوریه

آمریکا با هم دستی کشورهای غربی از حمله نا بخردانه ای که چند روز پیش به سوریه انجام داد جز سرشکستی و اشتباه استراتژیکی چیز دیگر ی به دست نیاورد و بر خلاف خواسته خود امنیت اسرائیل را نیز با مشکل رو به رو کرد.

محمد حسین فرهادیان _ سردبیر ایسکانیوز

حضور دانشگاه آزاد در سوریه یک نماد است

سردبیر خبرگزاری ایسکانیوز طی یادداشتی در روزنامه فرهیختگان نوشت: حضور دانشگاه آزاد اسلامی در سوریه، یک نماد است و البته می‌تواند مبدایی برای سرریز روحیه‌ خودباوری‌ای باشد که دیروز و امروز در عرصه نظامی، ضامن امنیت ایران و ملت‌های منطقه بوده است و در عرصه‌های دیگر به‌ویژه حوزه‌های علمی، هر روز قله‌های رفیعی را فتح می‌کند.

**دکتر حسن عابدینی / کارشناس ارشد مسائل بین الملل**

رمز ناکارآمدی چهار راهبرد آمریکا در غرب آسیا

راهبرد اعلامی ایالات متحده آمریکا درغرب آسیا مبتنی بر چهار محور مبارزه با تروریسم، مهار دشمنان، کشورسازی و میانجگری میان متحدان است تا جایی که ارزیابی تک به تک این محورها تلاش های کاخ سفید در غرب آسیا را فاش می کند.

نویسنده : حمیده سعید محمدی

تحریم ها و غنی سازی 20درصد

امتناع کنونی دولت از واکنش درخور و متقابل با عهدشکنی‌های آمریکا به آنها فرصت داده تا شبکه تحریم‌ها را گسترده‌تر کرده و مطالبات گستاخانه‌تری در قبال حقوق طبیعی و صریح مردم ایران داشته و در عین حال از عدم مقابله مطمئن باشند

شهاب اسفندیاری

معنای دفاع از آزادی تلگرام

شهاب اسفندیاری - رییس دانشگاه صداوسیما

**محمد مهدی سلامی، کارشناس ارشد تاریخ اسلام

روی کالا می‌نویسند: خارجی، بخوانید، داخلی!

این روزها کالای داخلی مانند گذشته چندان وجهه و ابهتی در برابر کالای خارجی ندارد و برخلاف گذشته چندان تعصبی برای استقبال از کالای تولید داخل در میان ایرانیان نیست.

همه عناوین بخش یادداشت

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار

آرشیو